NASA’nın Perseverance aracı, Mars’ta tuhaf “mavi” gün batımını görüntüledi

NASA’nın Perseverance keşif aracı Mars yüzeyinde gezinmeye devam ederken, bilim insanlarına Mars atmosferinde ışık saçılımının nasıl gerçekleştiği hakkında daha fazla bilgi verebilecek garip ve ilgi çekici bir mavi” gün batımı yakaladı.

Görüntü geçtiğimiz günlerde X üzerinde paylaşıldı ve adından da anlaşılabileceği gibi mavi görünmese de mavi – yeşilimsi bir tonu var. Bu yüzden pek çok kişi bundan “mavi” gün batımı olarak bahsediyor. Ancak, bilim insanlarının odaklandığı Mars günbatımının rengi değil.

842. Sol‘da çekilen bu görüntü, bilim insanlarının ışığın parçacıklar içeren bir şeyle etkileşime girdiğinde ya da iki farklı ortam arasındaki sınırla etkileşime girdiğinde nasıl davrandığı anlamına gelen ışık saçılması hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olacak.

Mars’taki “mavi” gün batımının bu görüntüsünün, bilim insanlarının ışığın Mars atmosferiyle nasıl tepki verdiği ve bu fenomenin Dünya’da nasıl gerçekleştiği hakkında biraz daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olacağı umuluyor. Mars’ın atmosferinin durumunu daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir ve belki de gelecekteki görüntülerde ışığın saçılma şekli değişirse, bu atmosferin ileriye dönük olarak nasıl geliştiği hakkında daha fazla bilgi edinebiliriz.

Ayrıca Mars’ta gün doğumunun neye benzeyebileceğine dair simülasyonlar da gördük ve Perseverance tarafından bu ay çekilen mavi gün batımı görüntüsüyle aynı mavi tona şahit olduk.

Aslında her şey güneş ışınlarının Dünya’nınkine kıyasla Mars atmosferiyle nasıl doğrudan etkileşime girdiğini anlamaya dayanıyor. Dünya’da mavi ışık gün boyunca daha fazla dağılır ve gökyüzünün mavi görünmesine neden olur. Dünya’da kırmızı ve turuncu ışıklar gün batımı ve gün doğumu boyunca daha fazla dağılır ve bu da pek çok fotoğrafta gördüğümüz ikonik görünümü verir.

Mars’ta ise işler biraz farklı. Gün boyunca ışık Mars’ta farklı şekilde dağılır ve Mars gökyüzüne kırmızımsı bir renk verir. Bu nedenle, ışık azalmaya başladığında ve Güneş ufka yaklaştığında, mavi ışık daha fazla parlar ve Mars’a bu “mavi gün batımını” yaşatır.

Ayrıca NASA, Mars’ın alacakaranlık ve gün batımı sırasındaki görüntülerinin, bilim insanlarının Mars tozunun atmosferin ne kadar yukarısına uzandığını belirlemelerine yardımcı olduğunu ve böylece buz ve toz bulutlarını aramalarına olanak sağladığını söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x