İsrail’in eski başbakanı Barak: Şifa Hastanesi’nin altındaki sığınakları biz inşa ettik

İsrail’in eski başbakanı Ehud Barak, Şifa Hastanesi’nin altındaki sığınakları 40-50 yıl önce İsrail’in inşa ettiğini söyledi. Barak, CNN televizyonunda Christiane Amanpour’a açıklamalarda bulundu.

‘TÜNELLER SİSTEMİN BİR PARÇASI’

Amanpour’un, İsrail’in, Gazze’deki Şifa Hastanesi’nin altında Hamas karargahı olduğu iddialarını sorması üzerine Barak, “Uzun yıllardır, Şifa’nın altında İsrailli inşaatçılar tarafından yapılan sığınakların olduğu ve buraların Hamas karargahı olarak kullanıldığı biliniyor. Ve birkaç tünelin kesişimi bu sistemin bir parçası” dedi.

‘SIĞINAKLARIN İNŞA EDİLMESİNE YARDIMCI OLMUŞTUK’

AA’nın aktardığına göre Barak’ın bu yanıtı üzerine Amanpour, “Burasının İsrailli mühendisler tarafından mı inşa edildiğini söylüyorsunuz? Kendinizi yanlış mı ifade ettiniz?” diye sordu. Ehud Barak ise “Muhtemelen 40 ya da 50 yıl önce yerleşkenin sınırlı alanı içinde hastanenin operasyonlarına daha fazla alan açmak adına bu sığınakların inşa edilmesine yardımcı olmuştuk” şeklinde konuştu.

İsrail ordusu, 15 Ekim sabahı Gazze’de binlerce hasta ile yerinden edilmiş sivilin bulunduğu, bölgenin en büyük sağlık tesisi Şifa Hastanesine baskın düzenlemişti. İsrail’in, baskının ardından tüneller ve cephanelikler yerine binada bulduğunu iddia ettiği paslı silahlar ve birkaç kamerayı kanıt olarak sunması, eleştirilere neden olmuştu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x