Çay yüzünden sararan dişlere çözüm: Diş lekeleri nasıl geçer, çay ve kahve dişlere zararlı mı?

Günümüzde oldukça popüler hale gelen diş beyazlatma ve diş taşı temizleme işlemleri için insanlar soluğu diş hekimlerinde alıyor. Diş lekeleri ve sararmalar için doktor müdahalesinin dışında yapabileceğiniz bir takım yöntemler mevcut. İşte, diş lekeleri neden olur ve nasıl temizlenir sorularına dair tüm açıklamalar bu haberimizde!  

DİŞ LEKELERİ NEDEN OLUR?

Dişler iki ayrı şekilde renk değiştirmektedir. Bunları sıralayacak olursak:

Dışsal Diş Lekesi: Sadece diş minesinde ya da dişin yüzeyinde görülmektedir. Tüketilen besinler, içecekler ve tütün gibi dış etkenlere bağlı alışkanlıklar yüzünden oluşur.

İçsel Diş Lekesi: Dişin içerisinde yer alan bu diş lekelenme türü genellikle gri bir yapıda kendini gösterir. Kullanılan ilaçlar, diş çürükleri ve genetik sebeplere bağlı olarak meydana gelir.

Diş lekesine zemin hazırlayan etkenler ise şunlardır:

Yaş Alımı:

  • Yaşlandıkça dişlerdeki mine aşınması artar.

  • Genellikle sarı bir görünüm oluşur.

  • Hem dışsal hem de içsel faktörler etkili olabilir.

Yiyecek, İçecek ve Tütün Kullanımı:

  • Bazı yiyecek ve içecekler dişlerin dış katmanlarına lekeler bırakabilir.

  • Özellikle çay, kahve, kırmızı soslar, alkol ve çikolata diş lekelenmelerinin başlıca nedenlerindendir.

  • Bu tür tüketimler sonrası dişlerin fırçalanması ve ağız bakımının yapılması önemlidir.

Çürükler ve İlaçlar:

  • Bazı antibiyotik ilaçlar dişlerin renginde değişikliklere yol açabilir.

  • Çürüklerin farklı aşamaları vardır ve bazıları beyaz ya da kahverengi lekelerin dişlerde oluşmasına neden olabilir.

DİŞ LEKESİ NASIL GEÇER? 5 KURTARICI TÜYO!

Tüketim Sonrası Temizlik: Kahve, çay, çikolata ve koyu renkli meyve sularını tükettikten hemen sonra dişlerinizi fırçalayarak veya en azından suyla çalkalayarak diş lekelerini önleyebilirsiniz. Ayrıca, kahve ve çaya biraz süt eklemek veya pipet kullanmak leke oluşumunu azaltabilir.

Asitli ve Şekerli Yiyeceklerden Kaçınma: Gazlı içecekler, yüksek asitli ve şekerli besinler diş renginde bozulma riskini artırabilir. Bu tür yiyeceklerden kaçınarak diş sağlığını koruyabilirsiniz.

Asitli ve Pigmentli Yiyecekler Sonrası Temizlik: Domates, soya, balzamik sos gibi asitli yiyecekler veya nar, üzüm, pancar gibi pigmentli yiyeceklerden sonra dişlerinizi fırçalayarak veya diş ipi kullanarak leke oluşumunu engelleyebilirsiniz. Ayrıca, suyla ağzınızı çalkalamak da faydalı olabilir.

Tütün Ürünlerinden Uzak Durma: Tütün kullanımından kaçınmak, dişlerin sararmasını önlemek için önemlidir. Tütün ürünleri dişlerde lekelerin oluşmasına katkıda bulunabilir.

Düzenli Diş Hekimi Ziyaretleri: Diş hekiminizi her 6 ayda bir düzenli olarak ziyaret ederek diş sağlığınızı kontrol ettirin. Profesyonel diş temizliği, dişlerinizin beyaz ve sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

Ayrıca, ağız kuruluğunu önlemek ve tükürük akışını artırmak için gün boyunca bolca su içmeyi unutmayın. Eğer sürekli ağız kuruluğu sorunu yaşıyorsanız, altta yatan nedeni belirlemek için aile hekiminizle görüşmek önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x