Rusya’da devlet başkanlığı seçimleri 17 Mart’ta yapılacak

T24 Dış Haberler

Rusya, ülkede devlet başkanlığı seçimlerinin 17 Mart 2024’te yapılmasına karar verildi. Eşit şartlarda yapılmayacağı öngörülen seçimlerde iktidarı boyunca muhalefeti susturan Vladimir Putin’in kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor. 

Perşembe günü Rus devlet televizyonunda canlı yayınlanan parlamentonun üst kanadı oylamasında tarih oybirliğiyle kabul edildi. 

Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, kararın “fillen kampanya sürecini başlattığını” ifade etti. 

Eski bir KGB ajanı olan ve 1999’dan bu yana Rusya’yı Devlet Başkanı veya Başbakan olarak yöneten Putin, bir 6 yıl daha Kremlin’de kalmaya aday olup olmayacağını henüz resmi olarak açıklamadı.

71 yaşındaki Devlet Başkanı’nın adaylığını gelecek hafta düzenleyeceği yıl sonu basın toplantısında duyurması bekleniyor. Putin, bu toplantısı 24 Şubat 2022’de Ukrayna’nın işgal edilmesi emrini verdikten sonra ilk kez düzenleyecek. 

Rusya, işgal başladıktan sonra Luhansk, Donetsk, Herson ve Zaporojye bölgelerini ilhak ettiğini duyurdu. Uluslararası hukuka göre Ukrayna toprağı olan bu bölgelerde de sandık kurulması planlanıyor. 

Matviyenko, Rusların Putin hükümeti etrafında “hiç olmadığı kadar birleştiğini” söylerken, “Devletin görevi bu güvene layık olduğunu göstermek ve herhangi bir provokasyonu önlemektir” dedi. 

Putin, adaylığını açıklarsa 5. kez devlet başkanlığı için kampanya yapacak. 2020’de yapılan anayasa reformu, Putin’e 2036’ya kadar iktidarda kalma yolunu açmıştı. 

Putin iktidarında öne çıkan neredeyse tüm muhalif figürler ya hapse atıldı, ya sürgünde yaşamak zorunda kaldı, ya da şüpheli şartlar altında öldü. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x