Putin: Biden’ın sözleri saçmalık, NATO’ya saldırma planımız yok

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Joe Biden’ın, Rusya’nın Ukrayna’da zafer elde etmesi halinde bir NATO ülkesine saldıracağı yönündeki açıklamalarının ‘tamamen saçmalık’ olduğunu söyledi. “Rusya’nın NATO ülkeleriyle savaşmak için hiçbir nedeni, hiçbir çıkarı yoktur” diyen Putin, Rossiya’ya yaptığı açıklamada “Bu tamamen saçmalık ve Başkan Biden’ın bunu anladığını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

‘RUSYA POLİTİKASINI HAKLI ÇIKARMAK İÇİN…’

NATO’nun ‘ABD’nin arka bahçesi olduğunu’ söyleyen Putin, şöyle konuştu:

“Bu tamamen saçmalık. Sanırım ABD Başkanı Biden da bunu anlıyor. Ama bu sadece Rusya konusundaki hatalı politikasını haklı çıkarmak için söylediği laf kalabalığı. Rusya’nın NATO ülkeleri ile savaşmak için hiçbir nedeni, hiçbir jeopolitik, ekonomik, siyasi ve askeri çıkarı da yok. Onlarla birbirimize karşı hiçbir toprak iddiamız da yok. Ne onlarla ilişkileri bozma isteğimiz ne de buna ilgimiz var. NATO ülkeleri dahil diğer ülkelerde de durum aynı. Kiminle sorunumuz var? Kimseyle. Şimdi sınır komşumuz Finlandiya’yı da NATO’ya sürüklediler. Finlandiya ile herhangi bir anlaşmazlığımız oldu mu? Toprak ve sınırlar da dahil olmak üzere tüm anlaşmazlıklar, uzun zaman önce, 20. yüzyılın ortalarında çözüldü. Bu ülkeyle samimi ilişkimiz vardı.”

BIDEN’DAN ‘ASKERİ YARDIMI ENGELLMEYİN’ ÇAĞRISI

Biden, geçtiğimiz haftalarda, Ukrayna’ya karşı zafer kazanması halinde Putin’in ‘durmayacağı ve bir NATO ülkesine saldıracağını’ savunarak Cumhuriyetçilere askeri yardımı daha fazla engellememeleri çağrısı yapmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x