Bitcoin İçin Selloff Alarmı: Milyonlarca Dolar Tasfiye Oldu!

CoinGlass verilerine göre, kripto para piyasası 14 Kasım’da önemli bir düşüş yaşadı. Bitcoin (BTC)’in değeri hızlı bir düşüşle 36.600 dolardan 35.000 doların altına inerek Ağustos ayından bu yana görülen en büyük satışlardan birine işaret etti. Bu beklenmedik düşüş, ekonomistlerin %0,1’lik artış tahminlerinin aksine değişmeyen şaşırtıcı ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamlarının ardından meydana geldi. İlginç bir şekilde, Bitcoin başlangıçta açıklamadan birkaç dakika sonra yaklaşık %1 yükseldi. İşte detaylar…

TÜFE, Bitcoin fiyatını olumlu etkilemişti

RSM Baş Ekonomisti Joseph Brusuelas, değişmeyen TÜFE rakamlarını olumlu bir haber olarak yorumladı ve Ekim ayında temel mal fiyatlarının %0,2 düştüğünü vurguladı. Özellikle konut maliyetlerinin 24 ortasına kadar azalması beklendiğinden, enflasyonun daha da soğuması konusunda iyimser olduğunu ifade etti. Ancak, beklentilerin aksine, Bitcoin kazançlarını aniden tersine çevirerek %4 düşüşle 35.000 dolar civarına geriledi ve tüm piyasayı kırmızı bir denize sürükledi. İkinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum da %6’lık bir düşüş yaşayarak 2.000 doların altına indi.

Bitcoin’de 14 Kasım akşamı yaşanan yoğun dalgalanmalar, son 24 saat içinde 307 milyon doların üzerinde uzun pozisyonun tasfiye edilmesine yol açarak 17 Ağustos’tan bu yana görülen en büyük satış dalgasına neden oldu. Bu önemli likidasyon hacmi, Bitcoin başlangıçta ABD TÜFE verilerine olumlu tepki verdiğinde, ancak keskin bir şekilde tersine döndüğünde dikkatli olmayı göz ardı etmiş olabilecek birçok yatırımcının potansiyel bir gözetimine işaret ediyor.

Milyonlarca dolarlık pozisyon, tasfiye oldu

CoinGlass verilerine göre 88.667 trader bu durumdan etkilenirken, Bitcoin traderları 133 milyon dolar, ETH traderları ise yaklaşık 70 milyon dolar kayıp yaşadı. Kaldıraçlı uzun pozisyonların erimesi son üç ayın en büyük kaybı olup, Ağustos ayında Bitcoin’in dakikalar içinde 28.000 dolardan 25.000 dolar civarına hızla düşmesiyle yaşanan keskin düşüşü anımsatıyor. JPMorgan analistleri daha önce kripto para topluluğu içinde Bitcoin spot ETF’lerine ilişkin aşırı iyimser bir hava olduğunu kaydetmişti. JPMorgan’a göre, Kanada ve Avrupa’da benzer ETF’ler bulunmasına rağmen, bunlar “yatırımcılardan önemsiz bir ilgi” gördü.

Bu son gerileme, yükselen varlık fiyatlarının daha düşük fiyatlara yönelik para kaybettiren kaldıraçlı pozisyonları tasfiyeye zorlamasıyla son birkaç hafta içinde tanık olunan short squeeze’ler ile tezat oluşturuyor. Çok sayıda tasfiye, ani düşüşün çoğu yatırımcıyı hazırlıksız yakaladığını ve kripto para piyasasının doğasında var olan oynaklığı vurguladığını gösteriyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi JPMorgan analistleri, geçen hafta yayınladıkları bir raporda, kripto para fiyatlarındaki son rallinin “aşırıya kaçmış” olabileceği uyarısında bulunmuştu. Spot BTC borsa yatırım fonu onaylarının varlık fiyatları üzerindeki etkisine ilişkin aşırı iyimser beklentilere karşı uyarıda bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x