Ağrı’da atıl araziler tarıma kazandırılıyor: 1250 çiftçiye yüzde 50 hibe desteği

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından finanse edilen ve Ağrı Valiliği tarafından desteklenen “Atıl Alanlarda Buğday ve Arpa Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi” hayata geçirildi. Projenin amacı, tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi, üreticilerin gelirlerinin artırılması ve atıl durumdaki arazilerin değerlendirilmesi olarak belirtildi.

Proje kapsamında Tarım Park’ta düzenlenen törende, Vali Mustafa Koç, Belediye Başkan Vekili Hakkı Kaman, İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr Faruk Kaya, Vali Yardımcısı Ali Yıldırım, İl Emniyet Müdürü Yılmaz İpar, Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Hüseyinoğlu, il protokolü ve çiftçiler hazır bulundu.

Törende konuşan Vali Koç, projenin Ağrı’nın tarım potansiyelini ortaya çıkarmak için önemli bir adım olduğunu söyledi. Koç, “Bu proje ile atıl durumda olan 25 bin dekar araziyi tarıma kazandıracağız. Bu arazilerde buğday ve arpa yetiştiriciliği yapacağız. Bu sayede hem üretimimizi hem de gelirimizi artıracağız. Çiftçilerimize yüzde 50 hibe desteğiyle tohum dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Bu projenin hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Törenin ardından çiftçilere 397 ton buğday ve 228 ton arpa tohumu dağıtımı yapıldı. Vali Koç, çiftçiler ile bir araya gelerek sohbet etti ve taleplerini dinledi. Daha sonra Vali Koç, Tarım Park bünyesinde bulunan seraları ziyaret ederek incelemelerde bulundu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x